Що нова модель ринку принесла біржі? Яка динаміка торгів на кожному із сегментів? На ці питання було надано відповідь в цій статті, а тому ради прочитати її до кінця для того щоб розібратись в користі не тільки впровадження нового ринку електроенергії, а й побачити як в цьому сприяє робота УЕБ.
У всьому світі відбулася лібералізація, перехід від закритого, монопольного ринку до відкритого, конкурентного ринку електричної енергії. Це запорука подальших економічних перетворень в усіх галузях економіки. Робота ринку поки ще, звичайно, обтяжена проблемами, в тому числі накопиченням боргів. Ми бачимо свою місію в створенні дієвого, комфортного та відповідаючого європейським стандартам механізму ринкової торгівлі енергоносіями.
УЕБ взяла на себе просвітницьку функцію зі створення інституту трейдерства. Біржа працює в сегменті двосторонніх договорів, на якому ми відзначаємо позитивне зростання. Компанії стали більш активно використовувати новітні інструменти, які пропонує адміністрація УЕБ.
Не так давно державні підприємства отримали цю можливість. Учасники почали проводити онлайн-аукціони в режимі торгівлі коефіцієнтами (формульне ціноутворення). Крім того, спостерігається поява високої конкуренції на аукціонах державної генерації.
Кількість покупців на аукціонах сягає кількох десятків, торги проходять в анонімному режимі, тривають по кілька годин, забезпечуючи формування референтної і прозорою ціни.
Оцінка останніх зміни в ПСО на ринку електроенергії
Енергоатом на перших торгах не продав нічого, тому що не міг знижувати ціну нижче 1300 / МВт-год, а ціна на ринку максимум 1200 грн / МВт-год. При цьому «Центренерго» продало 1,5 млн МВт-год по такою ціною). Є переконання, що позитивним кроком є часткове вивільнення обсягів електроенергії з-під механізму ПСО, адже це дозволить згладити цінові перепади на ринку і перенасичення короткострокового ринку.
Всі учасники ринку відзначають позитивний економічний ефект від продажу електроенергії державної генерації через біржу. Формула була доопрацьована, що дозволило «Енергоатому» вийти на торги. Щоб ознайомитись із ринком двосторонніх договорів, який пропонує та реалізовує УЕБ, достатньо перейти на сайт www.ueex.com.ua/presscenter/news/rinok-dvostoronnih-dogovoriv-po-ee-navchannya-uchast-v-auktsiona/ та прочитати всю інформацію.